03 czerwca 2016

Fwd: ZIOŁA, WARZYWA, OWOCE, KWIATY - uprawa w doniczkach na balkonie i parapecie

HOT!

Zielone dachy redukują zanieczyszczenia powietrza i wody opadowej

---------- Forwarded message ----------
From: ZielonyOgrodek.pl <newsletter@zielonyogrodek.pl>
Date: 2016-06-03 12:41 GMT+02:00
Subject: ZIOŁA, WARZYWA, OWOCE, KWIATY - uprawa w doniczkach na balkonie i parapecie
To: pascal.alter@gmail.com



ZielonyOgrodek.pl - Newsletter 03.06.2016
Temat tygodnia: Uprawa ziół prowansalskich na parapecie   
Artykuły
Pomidory w doniczkach
Artykuły
Pomidory na balkonie? Tak to możliwe,
choć w pierwszej chwili wydaje się to nieprawdopodobne. Uprawa pomidorów nie jest trudna i poradzi sobie z nią nawet średnio doświadczony ogrodnik. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie odmiany, posadzić
w żyznej ziemi i troskliwie pielęgnować.
Bazylia w doniczce
Artykuły
Bazylia to jedno z najpopularniejszych ziół doniczkowych uprawianych na balkonie
lub domowym parapecie. Dowiedz się jakie wymagania ma ta roślina i jak ją pielęgnować. Podpowiadamy także kiedy i jak wysiewać nasiona bazylii.
Domowe owocowe
Artykuły
Tropikalne rośliny możesz z powodzeniem uprawiać w mieszkaniu i cieszyć się ich egzotycznymi owocami, nawet kilka razy
w roku. Gdy poświęcisz im nieco uwagi
i czasu, odwdzięczą się z pewnością pysznymi owocami oraz będę wspaniałą dekoracją.
Rośliny słodsze niż cukier
Artykuły
Nastała moda na "naturalne słodziki".
Zawarte w nich substancje słodzące są zdrowsze i mniej kaloryczne od cukru produkowanego z buraków lub trzciny cukrowej. Co więcej, niektóre gatunki można uprawiać w pojemnikach.
Katalog roślin
Petunia  Osteospermum Lobelia  Celozja Lantana 
Aktualności
Kalendarium
Warzywa na balkonie
Po co samemu uprawiać warzywa, jeśli można je kupić w każdym sklepie? Odpowiedź jest prosta
– dla przyjemności. Nie każdy jednak ma swój ogród. Niektórzy posiadają zaledwie niewielki balkon. Dowiedz się więc, jak założyć warzywnik na balkonie?
Zioła na balkonie
Zioła są łatwe w uprawie
i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach, nawet na balkonie czy tarasie. Nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych
- poza regularnym podlewaniem. Nawet jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego balkonu w bloku, na pewno znajdzie się na nim miejsce aby postawić kilka doniczek.
Kwiaty na balkonie
Aby cieszyć się pięknymi kwiatami balkonowymi trzeba je regularnie
i troskliwie pielęgnować.
Na szczęście jest to znacznie prostsze niż mogłoby to nam się wydawać. Mimo, że wymagania kwiatów balkonowych są bardzo zróżnicowane, to ich pielęgnację można sprowadzić do kilku podstawowych zasad.
Zrób to teraz w ogrodzie
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu.
W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc
»Jak się (nie) robi trawnik.
Pod nowymi nasadzeniami drzew
i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5-10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin
»Krzewy - Katalog roślin
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu)
»Zakładanie i pielęgnacja trawnika
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki - przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
»Warzywnik w maju
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
»Doniczki i skrzynki do kwiatów balkonowych
UWAGA na kleszcze!!!

Temat nie jest nowy, ale wciąż aktualny! Sporo o nich mówią i piszą, ale warto przeczytać i posłuchać jeszcze raz! W artykule kilka słów oraz film o tym, gdzie jesteśmy narażeni na ataki kleszczy, kiedy są one najaktywniejsze, jak się przed nimi chronić oraz co robić, gdy znajdziemy w naszym ciele kleszcza mówi Anna Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

1 komentarz: