30 września 2014

Fwd: Pascal, Twój Dziennik eGospodarka.pl z dn. 29.09.14


---------- Forwarded message ----------
From: eGospodarka.pl <newsletter@egospodarka.pl>
Date: 2014-09-29 14:33 GMT+02:00
Subject: Pascal, Twój Dziennik eGospodarka.pl z dn. 29.09.14
To: pascal.alter@gmail.com


Dziennik eGospodarka.pl

 
R
E
K
L
A
M
A
 

TEMAT DNIA

Reklamacja towaru: konsumencie uważaj
- Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się - brzmi znajomo? Ograniczanie odpowiedzialności sprzedawcy i naruszanie terminów dotyczących zgłaszania zastrzeżeń odnośnie zakupionego towaru - to przykłady niezgodnych z prawem praktyk handlowców. 25 grudnia zmieniają się regulacje dotyczące reklamacji. Przypominamy jakie mamy prawa gdy produkt kupiony w sklepie jest wadliwy.



Dzisiaj jest: Poniedziałek, 29 września 2014

Aktualności


W prosty sposób możesz mieć najświeższe newsy na Twojej stronie. Sprawdź szczegóły na:

www.news.eGospodarka.pl


Przetargi


Nie musisz codziennie poświęcać czasu na szukanie interesujących Cię ofert przetargów.
Oszczędź swój czas i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi:

DARMOWE/POWIADOMIENIA



Umowy, dokumenty, formularze




Praca



Nie musisz codziennie poświęcać czasu na szukanie interesujących Cię ofert pracy.
Oszczędź swój czas i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi:

DARMOWE/POWIADOMIENIA



Twoje narzędzia



Artykuł sponsorowany

Backup jako ochrona cennych danych organizacji
Ogromna ilość danych generowanych przez przemysł, popularyzacja wirtualizacji i rozwiązań chmurowych generują nowe wyzwania w świecie IT, które wymagają stosowania nowoczesnych rozwiązań służących ochronie danych. W najnowszym raporcie firmy Gartner przewiduje się, że do 2018 roku 40% przedsiębiorstw uzupełni swoje rozwiązania o dodatkowe produkty bądź całkowicie wymieni swoje systemy do obsługi kopii zapasowych. Z drugiej strony Gartner prognozuje, że do 2016 mniej niż 30% wszystkich danych będzie backupowanych.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI





PODATKI


MOTORYZACJA


KOMENTARZE FINANSOWE



7 DNI W KRAJU
Komentarz gospodarczy

Polska: wydarzenia tygodnia 39/2014
Prognozy dotyczące zatrudnienia w Regionie Południowym w nadchodzącym kwartale są optymistyczne ? wskazują na to wyniki 27. edycji raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia. Ostatnie miesiące 2014 roku będą sprzyjać poszukującym pracy w województwach małopolskim oraz śląskim. Agencja zatrudnienia Manpower oferuje obecnie kilkaset miejsc pracy na różnych stanowiskach i w różnych branżach. Jednocześnie, jak zauważają konsultanci Manpower, o pracownika jest firmom coraz trudniej, co skłania pracodawców do obniżania dotychczasowych wymagań i częstszego sięgania po wsparcie doświadczonych agencji zatrudnienia.





PRAWO

Zamówienia publiczne: obowiązek wzywania wykonawcy do złożenia wyjaśnień
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 907 z późń. zm.) zamawiający w celu ustalenia, czy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do przedmiotu zamówienia, zwraca się do wykonawcy o udzielenie w określonym terminie wyjaśnień dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny.


Reklamacja towaru: konsumencie uważaj
- Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się - brzmi znajomo? Ograniczanie odpowiedzialności sprzedawcy i naruszanie terminów dotyczących zgłaszania zastrzeżeń odnośnie zakupionego towaru - to przykłady niezgodnych z prawem praktyk handlowców. 25 grudnia zmieniają się regulacje dotyczące reklamacji. Przypominamy jakie mamy prawa gdy produkt kupiony w sklepie jest wadliwy.


Nowa ustawa konsumencka sparaliżuje e-commerce?
Wzrost cen e-zakupów i upadek sklepów? To czarny scenariusz ? ale nowa ustawa konsumencka już wzbudziła strach w oczach niektórych e-przedsiębiorców. W tej chwili firmy mają czas aby dostosować się do nowych przepisów, które znacznie wzmacniają pozycję konsumentów. Czy za kilka miesięcy czeka nas spore zamieszanie?




PRACA

Obsługa klienta: jak uniknąć wypalenia zwodowego?
Odpowiadanie na maile i odbieranie telefonów przez cały dzień może być przygnębiające. Szczególnie, jeśli nie robisz świetnej obsługi, tylko maszynowo rozpoczynasz maile od Szanowna Pani, a zanim spytasz klienta o problem - musisz wypowiedzieć przez telefon magiczną regułkę ze wszystkimi danymi i historią Twojej firmy. Nie martw się, wystarczy tylko kilka prostych trików, aby nie dopadło Cię wypalenie i żebyś każdego dnia przychodził do pracy z uśmiechem.


Pośrednictwo pracy: ufać czy nie?
Współpraca z firmami rekrutacyjnymi to już nie nowość na naszym rynku pracy. Coraz częściej nie tylko największe międzynarodowe korporacje, ale także mniejsze lokalne przedsiębiorstwa decydują się skorzystać z ich usług. Jednak mimo to u części z nas nadal nie budzą one zaufania. Czy słusznie? Jakie informacje krążące o agencjach rekrutacyjnych są prawdą, a które to tylko plotki?




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polska NASA będzie w Gdańsku, a nie w Warszawie
Sejm ostatecznie przyjął ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Siedzibą nowej rządowej agendy nie będzie jednak Warszawa, jak zapisano w pierwotnym projekcie ustawy, ale Gdańsk.


Mieszkanie dla młodych: jak nie stracić dopłaty
Dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych osoby kupujące pierwsze w życiu mieszkanie mogą otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty. Expander ostrzega jednak, że planujący skorzystać z takiej pomocy muszą uważać, aby nie narazić się na poważne kłopoty. Jeśli płatność dla dewelopera jest zaplanowana na grudzień, mogą stracić dopłatę i być zmuszeni wyłożyć jej równowartość z własnej kieszeni.


Zajęcia dla dzieci - wydatki dla rodziców
Z danych CBOS wynika, że w roku szkolnym 2013/14 blisko połowa rodziców (46%) deklarowała chęć posyłania dzieci na pozalekcyjne, płatne zajęcia edukacyjne lub ogólnorozwojowe. Domowy budżet przeznaczany przez polskie rodziny na ten cel wynosi średnio 268 zł miesięcznie, choć kwoty charakteryzują się znaczną rozpiętością i dochodzą nawet do 4 000 złotych. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego radzą, aby wydatki na dodatkowe zajęcia dla dzieci dokładnie zaplanować i uwzględniać w rodzinnym budżecie z odpowiednim wyprzedzeniem.


Mam ubezpieczenie turystyczne i nie zawaham się go użyć
Statystyki przedstawione przez Mondial Assistance wskazują, że minionego lata Polacy częściej niż przed rokiem korzystali z ubezpieczenia turystycznego. Najczęściej pomocy potrzebowali turyści przebywający na terenie Niemiec, Chorwacji, Bułgarii, Grecji oraz Turcji. W przeważającej liczbie przypadków chodziło o organizację wizyty lekarskiej za granicą.


Ryzyko inwestycyjne? Nie, dziękuję
Jeśli przyjrzeć się w jakich funduszach inwestycyjnych Europejczycy najchętniej trzymają swoje oszczędności, to wyraźnie można dostrzec, że Polacy zdecydowanie bardziej cenią sobie bezpieczeństwo.



Polskie firmy nacierają. Cel: rynki zagraniczne
Wyniki badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy wskazują, że polscy przedsiębiorcy nie uciekają przed ekspansją zagraniczną. Niemal wszyscy respondenci przyznają, że decyzja o rozpoczęciu działalności międzynarodowej była dobrym krokiem, a niemal 40 procent z nich planuje dalszy rozwój w tym kierunku. A co jest warunkiem zagranicznego sukcesu? Okazuje się, że nie jest to ani jakość produktu ani też jego cena, tylko...znajomość branży.


Narkotyki i prostytucja wliczone w polski PKB
W 2013 roku, PKB wzrósł o 1,7 procent, wobec wcześniejszych 1,6 procent ? Główny Urząd Statystyczny zmienił metodologię liczenia PKB. Najbardziej kontrowersyjna zmiana to wliczanie w PKB między innymi dochodów z przemytu, prostytucji czy handlu narkotykami.


Aktywność ekonomiczna ludności IV-VI 2014
17,4 miliona - tyle wyniosła w II kwartale bieżącego roku liczba ludności aktywnej zawodowo, z czego 15,8 miliona stanowili pracujący a pozostałą część osoby bezrobotne - poinformował Główny Urząd Statystyczny w najnowszym opracowaniu dotyczącym aktywności ekonomicznej Polaków.


Wyniki ubezpieczycieli I-VI 2014
Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące wyników uzyskanych przez zakłady ubezpieczeń w pierwszej połowie bieżącego roku. Wynika z nich m.in., że zbyt wielu powodów do zadowolenia nie mają zakłady ubezpieczeń majątkowych, których zyski w porównaniu z ubiegłym rokiem uległy uszczupleniu.


Pakiet na rzecz polskiego węgla pomoże kopalniom?
Pakiet trzech ustaw, przygotowanych przez posłów Platformy Obywatelskiej, ma pomóc polskiemu przemysłowi wydobywczemu węgla kamiennego. Ustawy wprowadzają system monitorowania i kontrolowania jakości węgla, koncesje na handel nim oraz preferencje w zamówieniach publicznych dla węgla ze świadectwem jakości.


Odwrócona hipoteka nie da zarobić?
Emerytury w Polsce do najwyższych nie należą i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta ? jeśli ulegnie zmianie ? to raczej nie na lepsze. Konieczne jest więc poszukiwanie sposobów na dodatkowy dochód. Jednym z nich jest odwrócona hipoteka. Czy takie rozwiązanie jednak zapewni środki, pozwalające żyć na przyzwoitym poziomie? A jeśli nie, to jaka jest alternatywa?


Specustawa ułatwi wydobycie gazu łupkowego
Poszukiwanie i eksploatacja węglowodorów ze złóż łupkowych już niebawem mogą znacznie przyspieszyć. Ministerstwo Skarbu Państwa pracuje nad ustawą w sprawie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i transportowania węglowodorów.


Bankructwo gdańskiej SKOK
Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ zdecydował o ogłoszeniu upadłości gdańskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej ?Wspólnota?. Z wnioskiem o bankructwo tej SKOK wystąpiła w połowie lipca Komisja Nadzoru Finansowego.


NIK: nieprawidłowe wywłaszczenia pod budowę dróg
Osoby wywłaszczone na podstawie drogowej specustawy miesiącami czekają na odszkodowania - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Wbrew przepisom, przewidującym krótkie terminy ustalenia wysokości odszkodowania, w praktyce nie są one dotrzymywane. Dodatkowo, odszkodowania są często zaniżane lub zawyżane ze względu na błędy w wycenie nieruchomości, popełniane przez rzeczoznawców oraz urzędników.


Tańsza obsługa długu. Rząd przyjął strategię obsługi zadłużenia
Minimalizacja kosztów obsługi długu państwa, zachowanie płynności budżetu państwa, odpowiedni rozkład w czasie kosztów obsługi długu - to podstawowe cele strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2015-2018, przyjętej dziś przez rząd.


Spada konkurencyjność polskiej gospodarki
Polska po raz kolejny spadła w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego. Nasz kraj zajął pozycję o jedno miejsce dalszą niż poprzednio, zajmując 43. pozycję wśród 148 analizowanych państw. Liderem rankingu jest Szwajcaria, wyprzedzająca Singapur, Stany Zjednoczone, Finlandię i Niemcy.


KNF o dobrych praktykach w SKOK
Odpowiednie zarządzanie ryzykiem kredytowym, wprowadzenie przejrzystego ładu korporacyjnego - to założenia rekomendacji dla sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, przyjęte przez Komisję Nadzoru Finansowego. KNF nadzoruje sektor SKOK od 27 października 2012 roku, ale dopiero teraz ma zamiar objąć go systemem rekomendacji.




PODATKI

VAT 2014: obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych
Przedsiębiorcy działający w branży budowlanej musza pamiętać, że od 2014 roku ustawodawca na zupełnie nowych zasadach określił moment powstania obowiązku podatkowego od tego rodzaju usług. W latach wcześniejszych ten generowała co do zasady data zapłaty. Obecnie ta odchodzi na dalszy plan, zaś decydujące znaczenie z reguły ma faktura.


Kasa fiskalna w gospodarstwie rolnym?
Na tle prawa podatkowego rolnicy są traktowani w sposób szczególny. I tak podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, są zaś wyłączeni spod podatku dochodowego. Zupełnie inaczej określa się u nich ?podatek od nieruchomości? i, mimo że na gruncie VAT-u prowadzą działalność gospodarczą, podatku tego w zasadzie nie muszą rozliczać. Niemniej sytuacja (w tym ostatnim podatku) zmienia się diametralnie, gdy rolnik postanowi być podatnikiem VAT czynnym.


Wartość początkowa samochodu osobowego z zagranicy
Na wartość początkową środka trwałego w postaci samochodu osobowego sprowadzonego z zagranicy składają się zarówno cena nabycia jak i wszystkie nakłady, które miały miejsce przed przekazaniem tego pojazdu do używania (w szczególności koszty jego transportu, rejestracji, należności celne) - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28.08.2014 r. nr ITPB1/415-701/14/PSZ.




MOTORYZACJA

Opel Meriva 1.6 CDTI Design Edition może się podobać
Jak stworzyć funkcjonalne auto niewielkich rozmiarów? Taką wiedzę posiadają głównie twórcy miejskich minivanów. Te konstrukcje nie przyspieszają bicia serca, ale przyciągają do salonów klientów, którzy poszukują praktycznego samochodu sprawdzającego się w zatłoczonych miejscach. Jednym z bardziej charakterystycznych przedstawicieli tego gatunku jest Opel Meriva.


MSW: "Bezpieczny autobus" bardzo popularny
Już ponad 35 tys. 133 autobusów, busów i autokarów sprawdzono w Centralnej Ewidencji Pojazdów dzięki usłudze ?Bezpieczny Autobus? ? informuje ministerstwo spraw wewnętrznych. Usługa ta została uruchomiona 23 czerwca tego roku i w niecałe 3 miesiące skorzystało z niej ponad 75 tysięcy użytkowników. W Polsce zarejestrowanych jest nieco ponad 100 tysięcy autobusów.




KOMENTARZE FINANSOWE

Na GPW na razie spadki
Mimo dobrego piątkowego zamknięcia w USA, indeksy w Europie nie radzą sobie za dobrze. Inwestorom może ciążyć spadek indeksów w Hong Kongu, gdzie trwają silne protesty przeciwko antydemokratycznym rozwiązaniom chińskich władz.


Dolar amerykański pozostaje silny
Dolar amerykański pozostaje silny, gdyż inwestorzy oczekują w najbliższej przyszłości samych dobrych danych z USA. Na początek tygodnia największym przegranym pozostaje dolar nowozelandzki po tym, jak rząd i bank centralny dały znak, że chcą jeszcze tańszej waluty.


Indeksy giełdowe w Europie rozpoczną od zwyżek?
Indeksy w Europie mogą rozpocząć dzień od zwyżek m.in. dzięki wzrostowi S&P w piątek. Jednak im dalej w las, tym więcej niewiadomych.


Rynek akcji, walut i surowców 22-26.09.14
USA (kontrakty S&P500) Spadki ze szczytu z początku września mogły ulec zakończeniu. W kilkusesyjnej perspektywie oczekuję powrotu do silnego oporu w okolicy 2005-2014.5pkt. Potem oczekuję na ważne rozstrzygnięcia dotyczące tego czy przesilenie wystąpi w październiku czy później w drugiej połowie grudnia.




EDUKACJA

» POLECAMY KONFERENCJE

2015-04-23 : Kongres Profesjonalistów Public Relations 2015
Organizator : Kongres Public Relations
2014-11-19 : XX Jubileuszowa Konferencja Energetyczna EuroPOWER
Organizator : MM Conferences S.A.
2014-10-29 : Potęga rozwoju - rozwój do potęgi. Drogi MSP po kapitał
Organizator : Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw
2014-10-28 : Monitoring Rynku Budowlanego 2014
Organizator : ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
2014-10-27 : II Polski Kongres Przedsiębiorczości
Organizator : Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
2014-10-23 : Digita Learning Congress
Organizator : Fundacja Obserwatorium Zarządzania
2014-10-23 : Konferencja Naukowa "Rachunkowość i Finanse. Teoria i praktyka"
Organizator : Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
2014-10-22 : VIII edycja Banking Forum
Organizator : MM Conferences S.A.
2014-10-21 : Next Generation Consumer Care
Organizator : Trio Conferences
2014-10-21 : III Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Organizator : Koło Naukowe Ekonomistów
2014-10-20 : Procurement Conference PROCON/POLZAK 2014
Organizator : OptiBuy Sp. z o.o.
2014-10-13 : Forum Praktyków BPM ? Process Oriented Organization 2014
Organizator : Process Renewal Group Polska
2014-10-13 : Invest in China 2014
Organizator : Green Point sp. z o.o.
2014-10-08 : III Konferencja Customer Intelligence
Organizator : Blue Business Media Sp. z o.o.
2014-10-07 : XI FORUM Polskich Menedżerów Logistyki POLSKA LOGISTYKA
Organizator : Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
2014-10-06 : Rozwijaj biznes z najlepszymi
Organizator : Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
2014-10-01 : Marketing w nieruchomościach - rewolucja trwa! - Wrocław
Organizator : Blue Ocean Media S.A.
2014-09-30 : Kongres HR Summit 2014
Organizator : Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
2014-09-30 : Rynek Usług Posprzedażnych
Organizator : Trio Conferences
2014-09-29 : Jak efektywnie sprzedawać przez Internet?
Organizator : IDG Poland

» POLECAMY SZKOLENIA

2014-11-22 : Zmiana: procesy i ludzie
Organizator : IDG Poland
2014-11-06 : Jak obliczyć ryzyko i podjąć właściwe decyzje?
Organizator : IDG Poland
2014-11-05 : Pomiar efektywności działań trade marketingowych
Organizator : Trio Conferences
2014-10-28 : Ochrona Danych Osobowych w Instytucjach Finansowych
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2014-10-23 : Opłacalność projektów- koszty a zasoby
Organizator : IDG Poland
2014-10-14 : Efektywne działania sponsoringowe
Organizator : Trio Conferences
2014-10-06 : Akademia Podatkowa - 3 dniowy kurs podatkowy
Organizator : EUROCON
2014-10-01 : Jak efektywnie podejść do optymalizacji procesów biznesowych
Organizator : MDDP Business Consulting
2014-09-29 : Ochrona pracodawcy w praktyce - zakaz konkurencji i DMM
Organizator : MM Conferences S.A.




Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright (c) Kasat Sp. z o.o.

Szanujemy Twoją prywatność. Ten list dostałeś ponieważ samodzielnie zapisałeś się na listę subskrypcyjną. 

(.......)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz