NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
Polska: wydarzenia tygodnia 3/2015
Od kilku lat główny indeks warszawskiej giełdy pozostaje na niemal tym samym poziomie. Nie ma na razie sygnałów, by w tym roku miała tu nastąpić radykalna odmiana. To jednak nie oznacza, że zabraknie spółek, na których będzie można zarobić. Duże dywidendowe spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny być opłacalną inwestycją w długim terminie ze względu na regularną dywidendę. Dobre perspektywy mają również spółki z sektora handlu detalicznego, podobnie jak spółki logistyczne i turystyczne.
Europa: wydarzenia tygodnia 3/2015
Demografia to jeden z najpoważniejszych problemów Polski. Wiemy o tym już od kilku dekad, ale dotąd nie udało się nic zrobić, aby zmienić dotychczasowe, niekorzystne tendencje. Jeszcze w 1989 roku ilość ludności kraju była szacowana w przedziale 38-38,5 mln obywateli. Jeśli nic się nie zmieni i utrzymają się dotychczasowe tendencje, to ok. 2050 roku będzie nas tylko 33,9 mln, ale równocześnie ok. 1/3 ludności będą osoby po 65. roku życia.
Świat: wydarzenia tygodnia 3/2015
W 2014 r. Swiss National Bank odnotował zysk z rezerw w wysokości 38 mld CHF, przede wszystkim dzięki znacznej dewaluacji euro, z którą frank był powiązany kursowo. W efekcie dolar amerykański, złoto i inne rezerwy bardzo zyskały na wartości w odniesieniu do franka. Osłabienie szwajcarskiej waluty umożliwiło również obniżenie ogólnie wysokiego poziomu CHF w porównaniu z pozostałymi walutami innymi niż euro. Rozważając koszty utrzymania sztywnego kursu, SNB wyraźnie uznał, że dalsze koszty przewyższałyby korzyści.
Rynek pracy: czego oczekują pracownicy?
Uważa się, że to wysokie zarobki są czynnikiem przyciągającym pracowników i decydującym o ich lojalności wobec firmy. Badanie przeprowadzone przed Kelly Services pokazuje jednak, że wielu Polaków jest skłonnych zrezygnować z wyższego wynagrodzenia na rzecz szkoleń, rozwijania nowych umiejętności czy pracy w bardziej zróżnicowanym środowisku. Ważne więc, aby pracodawcy nie lekceważyli tych elementów.
5 kroków, aby beztresowo przeżyć wypadek na nartach
O wypadek podczas zimowego szaleństwa na stoku niestety nie jest trudno. Złamania, skręcenia i stłuczenia to tylko niektóre z przykrych zdarzeń, które czyhają na narciarzy. Dlatego też wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest podstawą. Sama polisa to jedno, ale przydatna jest również wiedza, jak postępować, gdy do wypadku już dojdzie. Gdzie się udać po pomoc? Jak uzyskać odszkodowanie. Na te i inne pytania odpowiadają eksperci Gothaer.
Polskie sklepy internetowe a logistyka
Handel internetowy nie istnieje w oderwaniu od logistyki. Porównywarka cen idealo postanowiła przyjrzeć się, jakie rozwiązania logistyczne wprowadzają polscy sprzedawcy. Analiza dowiodła m.in., że niemal 60 procent z nich korzysta z paczkomatów InPost, a kurierami, którzy cieszą się największą popularnością są międzynarodowe firmy kuriersko-spedycyjne DPD i UPS. Okazuje się również, że klienci raczej nie mają co liczyć na opcję ekspresowej dostawy lub otrzymanie towaru jeszcze w dniu zakupu.
Nowe prawo antymonopolowe od dziś
18 stycznia br. zaczynają obowiązywać nowe przepisy prawa antymonopolowego. Zasadniczym celem, który przyświecał ustawodawcy przy tworzeniu nowelizacji było zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję.
Sejm przegłosował restrukturyzację kopalń
Sejm przyjął kontrowersyjną nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja pozwoli zrealizować rządowy plan naprawczy Kompanii Węglowej. Za przyjęciem ustawy głosowało 240 posłów, przeciw 208, wstrzymało się od głosu dwóch, zaś nie głosowało dziewięciu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz