05 czerwca 2015

Fwd: Pascal, Twój Dziennik eGospodarka.pl z dn. 02.06.15

RESPEKT!




Newsletter z 2.06.2015


---------- Forwarded message ----------
From: eGospodarka.pl <newsletter@egospodarka.pl>
Date: 2015-06-02 14:23 GMT+02:00
Subject: Pascal, Twój Dziennik eGospodarka.pl z dn. 02.06.15
To: pascal.alter@gmail.com


Dziennik eGospodarka.pl

 
R
E
K
L
A
M
A
 

TEMAT DNIA

Kredyt hipoteczny: od dziś już na niego nie pracujesz
153 dni ? tyle statystyczny obywatel musi pracować, aby zarobić na obsługę przeciętnego kredytu hipotecznego przez rok. Jest to wynik o 4 dni lepszy (krótszy) niż w roku 2014 - wynika z szacunków Lion?s Bank.



Dzisiaj jest: Wtorek, 2 czerwca 2015

Aktualności


W prosty sposób możesz mieć najświeższe newsy na Twojej stronie. Sprawdź szczegóły na:

www.partner.eGospodarka.pl


Przetargi


Nie musisz codziennie poświęcać czasu na szukanie interesujących Cię ofert przetargów.
Oszczędź swój czas i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi:

DARMOWE/POWIADOMIENIA



Umowy, dokumenty, formularze




Praca



Nie musisz codziennie poświęcać czasu na szukanie interesujących Cię ofert pracy.
Oszczędź swój czas i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi:

DARMOWE/POWIADOMIENIA



Twoje narzędzia






PODATKI


NIERUCHOMOŚCI


MOTORYZACJA


KOMENTARZE FINANSOWE



7 DNI W KRAJU
Komentarz gospodarczy

Polska: wydarzenia tygodnia 22/2015
51,6% stanowisk pracy nie spełnia wymogów ergonomii. Oznacza to, że większość polskich pracodawców nie zapewnia swoim pracownikom odpowiednich warunków do pracy, narażając ich tym samym na poważne schorzenia, spadek motywacji, a co za tym idzie również straty finansowe firmy. Jakie inne alarmujące dane o pracy w polskich biurach obnażył raport Ergotest?





PRAWO

Dostałeś towar niezgodny z opisem? Sprawdź swoje prawa
Zakupy towaru niezgodnego z opisem zdarzają się nie tylko kupującym przez Internet. W sklepach także często decydujemy się na kupno pod wpływem opisu interesującego nas przedmiotu. Kubeł zimnej wody wylewa się na nas w domu, gdy odpakowujemy zakupy. Jakie mamy prawa, gdy kupimy towar niezgodny z opisem?


Planujesz eksport? Sprawdź przepisy prawne
Analiza dotychczasowej działalności, pytanie o pozycję na rynku krajowym, określenie mocnych i słabych stron firmy oraz opracowana strategia w sytuacjach kryzysowych pomogą nam ocenić, czy jesteśmy w stanie wywalczyć mocną pozycję zagranicą. Jeśli analiza dała pozytywne wyniki i podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu eksportu, następnym krokiem jest przygotowanie niezbędnych dokumentów. Do tego będzie potrzebna wiedza prawnicza oraz wsparcie instytucji, które pomogą przebrnąć nam przez pierwsze, najtrudniejsze miesiące działalności.


Rozwiązanie układu zbiorowego pracy
Układy zbiorowe pracy są dogodną formą regulacji stosunków prawnych pomiędzy pracodawcą a pracownikami. Mają szereg zalet zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracowników. Jednak szybkość przemian gospodarczych zachodzących w dzisiejszych czasach powoduje, że to co w okresie prosperity uważane jest za dobrodziejstwo ? jasno sprecyzowany zakres przywilejów pracowniczych w układzie zbiorowym pracy ? w okresie stagnacji czy kryzysu gospodarczego może stać się przysłowiową kulą u nogi. Warto wówczas zastanowić się nad rozwiązaniem układu zbiorowego pracy.




PRACA

Wynagrodzenia w bankowości w 2014 roku
Mediana wynagrodzeń w bankowości wyniosła 5 500 PLN brutto miesięcznie ? wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2014 roku. Połowa zatrudnionych w tej branży zarabiała od 3 550 do 9 200 PLN. A pensja co dziesiątego pracownika nie przekraczała 2 620 PLN.


7 mitów na temat planowania kariery
Od zawsze wiedziałeś co chcesz robić w życiu, a twoja praca codziennie przynosi ci mnóstwo satysfakcji? Jeżeli tak, jesteś szczęściarzem. Wiele osób wybierając ścieżkę kariery podejmuje decyzje, których później żałuje. Zdaniem Michała Środy, specjalisty ds. HR w firmie GoWork.pl, dzieje się tak, ponieważ często te decyzje opierają się na fałszywych założeniach. Jakie są więc największe mity związane z planowaniem kariery? - wyjaśnia ekspert GoWork.pl.


Czy urlop ojcowski przysługuje przedsiębiorcy?
Zasadą jest, że urlop ojcowski przysługuje tym osobom, które posiadają status pracownika w rozumieniu przepisów prawa pracy. Okazuje się jednak, że tego rodzaju uprawnienie przysługuje również tym ojcom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Warunkiem skorzystania z omawianego świadczenia jest dobrowolne opłacanie przez ubezpieczonego składek na ubezpieczenie chorobowe.




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Ubezpieczenie dziecka: przeważnie zdrowotne i wypadkowe
Śmierć dziecka to niewyobrażalna tragedia, niestety czasem się zdarza. Kwoty odszkodowania za takie zdarzenie w polisach ubezpieczeniowych opiewają zazwyczaj na kilka, kilkanaście tysięcy złotych, choć zdarzają się też znacznie wyższe, liczące 50 tysięcy zł. Rodzice szukający zabezpieczenia dzieci, pytają rzecz jasna najczęściej nie o kwoty odszkodowania w sytuacjach ostatecznych, a o ochronę zdrowia i odszkodowania przy urazach i chorobach dzieci.


TK: zatrudnieni na "śmieciówkach" mogą wstępować do związków zawodowych
Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych mogą tworzyć związki zawodowe i wstępować do organizacji związkowych - uznał Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą oraz umowami międzynarodowymi przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło do Trybunału Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.


Rynek kredytowy nieco wyhamował
Typowy kredyt zaciągnięty w I kwartale tego roku pożyczony był w polskim złotym, na okres 25-35 lat, w wysokości 100-200 tysięcy, z wkładem własnym poniżej 20 procent - tak wynika z danych zgromadzonych w raporcie Amron-Sarfin. Rynek w ujęciu kwartalnym w dalszym ciągu notuje spadki, ale optymizmem napawa, że obecny wynik jest lepszy w stosunku do I kwartału 2014 roku.


Ewolucja złośliwego oprogramowania I kw. 2015
Cyberprzestępcy to "fachowcy", którzy nigdy nie próżnują - tylko w I kwartale bieżącego roku produkty markowane przez Kaspersky Lab zdołały wykryć 2 205 858 791 cyberataków na komputery i urządzenia przenośne, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Okazuje się też, że aż 40 procent ataków zostało przeprowadzonych przy wykorzystaniu szkodliwych zasobów sieciowych zlokalizowanych w Rosji.


Kredyt hipoteczny: od dziś już na niego nie pracujesz
153 dni ? tyle statystyczny obywatel musi pracować, aby zarobić na obsługę przeciętnego kredytu hipotecznego przez rok. Jest to wynik o 4 dni lepszy (krótszy) niż w roku 2014 - wynika z szacunków Lion?s Bank.


Masz MdM? Możesz zarejestrować działalność w mieszkaniu
W mieszkaniu kupionym na kredyt z dofinansowaniem MdM można zarejestrować działalność gospodarczą, nie tracąc finansowego wsparcia. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach ? przestrzega Topnorma w pierwszym tekście z cyklu ?Kredyt MdM w szczegółach?.


Dolny Śląsk, czyli życie od wypłaty do wypłaty
O mieszkańcach zachodnich województw naszego kraju trudno powiedzieć, że są mistrzami oszczędzania. Do gromadzenia jakichkolwiek środków przyznaje się zaledwie co dziesiąty z nich. Co więcej, okazuje się, że niemal 1/4 osób z Dolnego Śląska i Lubuskiego ma na swoim koncie przeterminowane należności.


Polacy nieprzygotowani do emerytury
Jesteśmy dobrze przygotowani do emerytury i nie obawiamy się, że w jesieni życia będziemy odczuwać niedostatek. Niestety. W większości przypadków to tylko pobożne życzenia - przygotowanie emerytalne Polaków jest oceniane bardzo nisko. W Indeksie Przygotowania Emerytalnego Aegon (ARRI) zajmujemy dalekie, dwunaste miejsce na 15 krajów, które zostały objęte badaniem. Tym, co nie daje nam spać, jest widmo kłopotów zdrowotnych, niepewności oraz ubóstwa.


Dzieci w Polsce w 2014 r.
Z okazji przypadającego dziś Dnia Dziecka Główny Urząd Statystyczny publikuje dane demograficzne na temat dzieci w naszym kraju. Wynika z nich m.in., że dzieci i młodzież w wieku do 17 roku życia stanowią obecnie ponad 18% ogółu ludności. 3/4 z nich pozostaje w pełnych rodzinach tworzonych przez małżeństwa.


PKO BP może przejąć SKOK Wesoła w Mysłowicach
Nie ma przeszkód, aby bank PKO BP przejął kontrolę nad Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową Wesoła w Mysłowicach. Zdaniem prezesa UOKiK transakcja nie przełoży się negatywnie na konkurencję rynkową.


GPW zmienia reguły krótkiej sprzedaży
Od dzisiaj zmieniają się reguły rządzące transakcjami krótkiej sprzedaży w obrocie giełdowym. Zmiany wprowadzone przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych zostały wymuszone poprzez konieczność dostosowania rodzimych przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).




PODATKI

Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy przy stawce liniowej?
Przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy istotne są przede wszystkim przychody i koszty ich uzyskania. Jak określić ich wartość? Powinna ona wynikać z prowadzonych urządzeń księgowych, którymi są księgi rachunkowe czy podatkowa księga przychodów i rozchodów. Na wysokość podatku wpływają jednakże również płacone składki ZUS. Poniżej prezentujemy praktyczny przykład ustalenia zaliczki na podatek dochodowy od firmy przy zastosowaniu stawki liniowej.


Na czym polega kontrola krzyżowa z urzędu skarbowego?
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że jego firma prędzej czy później zostanie sprawdzona przez urząd skarbowy. Może do tego dojść nawet przy okazji kontroli przeprowadzanej? u kontrahenta. Czym jest tzw. kontrola krzyżowa i kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że do niej dojdzie?


Przedwcześnie wystawiony paragon z kasy fiskalnej
Spółka X dokonuje sprzedaży podlegającej obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej. W dniu 20.03.2015 r. zawarła z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej umowę o świadczenie usług. Usługa została wykonana 1.04.2015 r. (w tym samym dniu nastąpiła zapłata za to świadczenie). Przy czym, Spółka X wystawiła paragon fiskalny na wartość transakcji określoną w ww. umowie już 21.03.2015 r. Czy Spółka X postąpiła prawidłowo?


Samochód służbowy: termin zaliczki na podatek pracownika
Pracownik uzyskuje przychód z tytułu nieodpłatnego korzystania z samochodu w miesiącu jego używani, w związku z czym zaliczkę na podatek od takiego przychodu należy odprowadzić do 20-tego dnia miesiąca następnego. Powyższego nie zmienia fakt, że wynagrodzenie za pracę wypłacane jest w miesiącu następnym - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.05.2015 r. nr IBPBII/1/4511-151/15/MK.




NIERUCHOMOŚCI

Gdzie najwyższe ceny mieszkań w Warszawie?
Świętojańska, Bitwy Pod Rokitną oraz Kruczkowskiego - mieszkania przy tych ulicach charakteryzują się obecnie najwyższą ceną ofertową w stolicy - wynika z zestawienia przygotowanego przez Morizon.pl. Zaskakująco nisko w rankingu, bo poza pierwszą "30", znalazły się lokale usytuowane przy Krakowskim Przedmieściu i Świętokrzyskiej. Gdyby jednak pod uwagę wziąć ceny transakcyjne, to wówczas najdroższym warszawskim adresem staje się ulica Kopernika.


Ukraińcy kupują mieszkania w Polsce
W 2014 r. Ukraińcy kupili w Polsce o 30 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej. Jeśli tak dalej pójdzie, to za rok nabędą więcej lokali niż Niemcy, którzy przez ostatnie lata byli najbardziej aktywnymi inwestorami. Najpopularniejszym miastem jest dla obcokrajowców Warszawa.




MOTORYZACJA

Szybka likwidacja szkody z OC w 5 krokach
Uszkodzenie lusterka podczas parkowania, wgniecenie nadwozia lub urwany zderzak, wypadek w trakcie jazdy do pracy ? szkody komunikacyjne mogą zdarzyć się każdemu kierowcy. O czym należy pamiętać i co zrobić, aby wypłata odszkodowania przebiegła szybko i bez problemów? Odpowiedzi na te pytania poniżej.




KOMENTARZE FINANSOWE

EUR/USD - lokalna korekta, ropa w górę
EUR/USD - W poniedziałek doszło do spadku. Lokalne minimum wypadło na poziomie 1.0888 USD. Pod koniec dnia doszło do odbicia, zamknięcie po 1.0922 USD. Dziś rano doszło do wzrostu do 1.0993 USD, obecnie eurodolar jest notowany po 1.0975 USD.


Na giełdach nerwowo
Od wczesnego poranka na europejskich rynkach daje o sobie znać duża nerwowość, która wywołana jest prawdopodobnie dalszą niepewnością w sprawie Grecji. Kontynuowana jest również wyprzedaż na polskim parkiecie.


S&P500 - nadal patowa sytuacja
POLSKA (WIG20) - W poniedziałek rano doszło do wzrostu. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 2450 pkt. Po godzinie 10:30 rozpoczęła się realizacja zysków. W końcówce sesji osiągnięte zostało dzienne dno na poziomie 2430 pkt, zamknięcie po 2437 pkt. (kontrakty zamknęły się na poziomie 2422 pkt).


Euro czeka na Grecję
W poniedziałek apetyty inwestorów zostały pobudzone zestawem przystawek. Dolar amerykański został wsparty lepszym od oczekiwań ISM dla przemysłu za maj. Euro czeka na Grecję, w sprawie której prace nad porozumieniem przyspieszyły. Dolar australijski odżył w nocy, gdyż RBA zaskoczył utrzymaniem neutralnego nastawienia.


Duże zwyżki mWIG40
Niepewność inwestorów była w poniedziałek widoczna na rynkach akcji, obligacji oraz walutowym, w postaci wahań nastrojów, momentami dość silnych. Z podobną huśtawką trzeba się liczyć także w kolejnych dniach. Bodźców do zmian kierunku ruchu będzie pod dostatkiem. Dziś na pierwszym planie może być kwestia Grecji. Na naszym parkiecie uwagę zwraca bardzo mocne zachowanie indeksu średnich spółek.




EDUKACJA

» POLECAMY KONFERENCJE

2015-06-23 : Focus Factory 2015
Organizator : Eurologistics S.C.
2015-06-16 : Wartość Informacji w Biznesie
Organizator : Puls Biznesu - Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o
2015-06-15 : III Małopolskie Forum Finansowe
Organizator : Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA
2015-06-11 : HR na szpilkach
Organizator : Grupa Most Wanted! Sp. z o.o.
2015-06-10 : Rozwijaj Biznes z Najlepszymi
Organizator : Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
2015-06-09 : XV Forum Edukacyjne dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Organizator : Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

» POLECAMY SZKOLENIA

2015-08-18 : Sales team. Level up
Organizator : Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
2015-07-29 : Prawo Autorskie IT w Zamówieniach Publicznych
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2015-07-01 : UMOWY CYWILNOPRAWNE opodatkowanie i oskładkowanie umów
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2015-06-25 : Aspekty Prawne, Podatkowe oraz Informatyczne Funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2015-06-25 : Horizon 2020 ? jak napisać skuteczny wniosek - Wrocław
Organizator : PHIN Consulting Sp. z o. o.
2015-06-18 : Marketing elektroniczny i telemarketing po zmianie art. 172 ustawy prawo telekomunikacyjne
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2015-06-17 : Zarządzanie projektami - praktyczne klucze do sukcesu
Organizator : Bonnier Business (Polska) sp. z o.o.
2015-06-17 : Prawo prasowe. Warsztaty dla praktyków
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2015-06-10 : E-MAIL marketing w praktyce. Jak budować bazę oraz projektować skuteczne mailingi i newslettery?
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.
2015-06-02 : Horizon 2020 ? jak napisać skuteczny wniosek - Warszawa
Organizator : PHIN Consulting Sp. z o. o.




Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright (c) Kasat Sp. z o.o.

Szanujemy Twoją prywatność. Ten list dostałeś ponieważ samodzielnie zapisałeś się na listę subskrypcyjną. 

(....)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz