21 sierpnia 2016

Fwd: Sterowana rewolucja. | Plus Minus 34/2016 - Newsletter Rzeczpospolitej

RESPEKT!

---------- Forwarded message ----------
From: Rzeczpospolita <newsletter@rp.pl>
Date: 2016-08-20 9:00 GMT+02:00
Subject: Sterowana rewolucja. | Plus Minus 34/2016 - Newsletter Rzeczpospolitej
To: pascal.alter@gmail.com



Jeśli nie widzisz prawidłowo tej wiadomości zobacz ją jako stronę www 19.08.2016, numer: 34/2016
Plus Minus Rzeczpospolita
Szanowni Państwo!

Cieszymy się, że są Państwo z nami i chcą czytać artykuły
w „Plusie Minusie". Wybraliśmy z myślą o Was najciekawsze, naszym zdaniem, reportaże, analizy, eseje.

Miłej lektury życzy redakcja
TEMAT NUMERU
Konrad Kołodziejski: Sterowana rewolucja
Plus Minus Kto właściwie przygotował upadek komunizmu? W Polsce mieliśmy przynajmniej jakąś opozycję. Ale w Bułgarii? W Mongolii? Operujemy stereotypem, mitem ludowej rewolucji, której w istocie nie było. O wszystkim decydowała sowiecka partia komunistyczna. I to ona zadekretowała rewolucję.
REDAKCJA POLECA
Wojciech Kudyba: Poeta wyklęty, poeta wyklętych
Plus Minus Proces stereotypizacji Wojciecha Wencla – zapowiadający działania przypominające cenzurę – trwał od kilku lat. Etykieta wichrzyciela stopniowo utrwalała się w salonowych umysłach i postawach, ułatwiając zbywanie kolejnych książek prostymi sloganami, zwalniając z obowiązku rozumienia, a często wręcz po prostu z obowiązku czytania jego wierszy.
Łukasz Kaniewski: Zmęczenie to stan umysłu
Plus Minus Naukowcy twierdzą, że o 2 procent można podnieść wyniki zawodowców za pomocą efektu placebo, czyli właściwie dowolnego oszustwa, w które sportowiec uwierzy. Może to być woda z sokiem malinowym wlana do butelki o futurystycznym kształcie ozdobionej trudnymi słowami zaczynającymi się od przedrostka „nano". Może to być starożytny amulet z przedziwnymi niezrozumiałymi znakami – po usunięciu z niego naklejki „made in China".
Irena Lasota: Zapasy w błocie
Hillary Clinton ciągnie za sobą duży bagaż. Jej wiarygodność jest poniżej wiarygodności Trumpa. „Trump mówi, co mu ślina na język przyniesie, Hillary kłamie. Clinton kłamie nawet na temat swoich kłamstw" – powiedział jeden z mądrzejszych komentatorów, konserwatysta Charles Krauthammer.
Ewa Polak-Pałkiewicz: Biedny chrześcijanin patrzy na ojca Knabita
Dobrą ilustracją zaadaptowania przez Kościół kulturowych środków, jest portret ojca Leona Knabita w habicie i narzuconych nań fantazyjnie czerwonych koralach, ozdabiający ulice Krakowa podczas tych dni. Trudno z tego „dowcipnego" portretu odgadnąć tożsamość płciową, nie tylko stan duchowny znanego z telewizji zakonnika.
POPULARNE
Muzeum II Wojny Światowej. Analiza Piotra Semki
Plus Minus Musimy przypominać Europie, że walczyliśmy z nazizmem z własnej inicjatywy i bez tchórzliwej chwiejności. Mamy naprawdę duży dług wobec naszych dziadów, których bohaterstwo zostało w Europie zapomniane.
Robert Mazurek: Redbad Klijnstra: Holendrzy widzą Polaka sikającego na peroni
Plus Minus Redbad Klijnstra, aktor i reżyser: Powiedziałem, że Holendrzy mają taki obraz Polski jak my Ukrainy? Myliłem się, mają gorszy, bo my o Ukrainie ciągle słyszymy, a Holendrzy o nas nie wiedzą niemal nic.
Artur Bartkiewicz: Pokemon Go - odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie świat
Pokemon Go to kolejny przykład wykorzystania popkultury do zmierzenia się z niepokojącą rzeczywistością. Dawniej taką rolę odgrywały literatura i komiks. Superman i Batman na przykład swój „debiut" zaliczyli w 1938 i 1939 roku, a więc w okresie między wielkim kryzysem gospodarczym a II wojną światową.
Jacek Borkowicz: Muzułmanie w Europie potrzebują więcej przestrzeni
Setkom tysięcy muzułmanów, którzy przybyli do Europy, powinniśmy oddać lokalne przestrzenie, gdzie wolno byłoby im trochę więcej. Trudno, pogódźmy się i z tym – nie urządzalibyśmy tam procesji Bożego Ciała. Za to w przestrzeni chrześcijańskiej moglibyśmy nie tolerować głosu muezzina.
W NAJNOWSZYM NUMERZE
Andrzej Łomanowski: Człowiek demolka
Na nowego ministra obrony Michaił Gorbaczow mianował generała Michaiła Mojsiejewa. Po jednym dniu ministrowania generała wezwano na Kreml.

Joanna Bojańczyk: Menu jak w PRL
Polacy jedzą zazwyczaj trzy posiłki dziennie. Drugie śniadanie jest domeną ludzi o wyższym statusie, bo oni rozkładają więcej posiłków na cały dzień. Robotnik musi zjeść raz a dobrze.

Jacek Cieślak: Rockowa kasa chorych
„Żyję, ale co za to życie" – myślał pewnie pianista Keith Emerson, bo gdy drętwiała mu ręka i nie mógł grać, strzelił sobie w głowę.

Rozmowa Mazurka. Jarosław Perszko: Rzeźba wymaga oddechu
Kłopot polega na tym, że niektórzy twórcy skupiają się wyłącznie na bardzo mocnym uderzeniu, za którym nie kryje się żadna treść. I coś robi wielkie wrażenie, wywołuje szok, a w środku jest puste.
ZAMÓW PRENUMERATĘ PAPIEROWĄ E-WYDANIE JUŻ DZIŚ O 21
Dołącz do naszych społeczności
© Copyright by GREMI BUSINESS COMMUNICATION Sp. z o.o.
Wiadomość została wysłana przez GREMI BUSINESS COMMUNICATION Sp. z o.o.
ul. Prosta 51, 00-838 Warszawa, KRS0000478681.

(....)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz