21 kwietnia 2015

Fwd: Pascal, Twój Dziennik eGospodarka.pl z dn. 21.04.15


---------- Forwarded message ----------
From: eGospodarka.pl <newsletter@egospodarka.pl>
Date: 2015-04-21 14:34 GMT+02:00
Subject: Pascal, Twój Dziennik eGospodarka.pl z dn. 21.04.15
To: pascal.alter@gmail.com


Dziennik eGospodarka.pl

 
R
E
K
L
A
M
A
 

TEMAT DNIA

E-commerce: kto płaci za zwrot towaru?
Bezpłatnego zwrotu towaru oczekuje 73 proc. kupujących online. Jednak według prawa koszt ten pokrywa kupujący, a e-sklep zwraca koszty zakupionego towaru wraz z kosztami pierwszej przesyłki. Okazuje się, że w praktyce bywa często inaczej. Kto, ile i w jakich sytuacjach płaci za zwroty?



Dzisiaj jest: Wtorek, 21 kwietnia 2015

Aktualności


W prosty sposób możesz mieć najświeższe newsy na Twojej stronie. Sprawdź szczegóły na:

www.partner.eGospodarka.pl


Przetargi


Nie musisz codziennie poświęcać czasu na szukanie interesujących Cię ofert przetargów.
Oszczędź swój czas i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi:

DARMOWE/POWIADOMIENIA



Umowy, dokumenty, formularze




Praca



Nie musisz codziennie poświęcać czasu na szukanie interesujących Cię ofert pracy.
Oszczędź swój czas i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi:

DARMOWE/POWIADOMIENIA



Twoje narzędzia






PODATKI


NIERUCHOMOŚCI


MOTORYZACJA


KOMENTARZE FINANSOWE



7 DNI W KRAJU
Komentarz gospodarczy

Polska: wydarzenia tygodnia 16/2015
Oglądalność tzw. wielkiej czwórki stacji telewizyjnych w ciągu ostatniego roku spadła o blisko 2 pkt proc. Zyskują natomiast mniejsze anteny, które łącznie mają już ponad połowę udziałów w oglądalności. Rosnąca popularność powoduje, że coraz częściej zamawiają one u krajowych producentów telewizyjnych.





PRAWO

Opłata adiacencka: czy można odwołać się od decyzji?
Podstawę dla ustanowienia wysokości opłaty adiacenckiej stanowi operat szacunkowy. Jeśli uda się wykazać uchybienia w jego treści (lub jego ustalenia okażą się nieaktualne) można odwoływać się od decyzji nakładającej taką formę opłaty.


E-commerce: kto płaci za zwrot towaru?
Bezpłatnego zwrotu towaru oczekuje 73 proc. kupujących online. Jednak według prawa koszt ten pokrywa kupujący, a e-sklep zwraca koszty zakupionego towaru wraz z kosztami pierwszej przesyłki. Okazuje się, że w praktyce bywa często inaczej. Kto, ile i w jakich sytuacjach płaci za zwroty?




PRACA

Outplacement ? nowy standard czy paląca potrzeba?
Jak pokazują liczne badania, utrata pracy, tuż za śmiercią bliskiej osoby i rozwodem, jest najbardziej stresującym doświadczeniem w życiu człowieka. Wydawać by się mogło, że z punktu widzenia pracodawcy nie ma to większego znaczenia. A jednak także przełożony podczas redukcji etatów może ponieść znaczące straty w zakresie finansów, wizerunku czy bieżącego funkcjonowania firmy. Łagodzeniu konsekwencji zwolnień służy outplacement. Narzędzie to działa z korzyścią dla obu stron ? zwalnianego i zwalniającego.


Work?life balance, czyli trudna sztuka równowagi
Pani Monika zaczyna swój dzień pracy o 8.00 i kończy go zawsze o 16.00. Nigdy nie zabiera pracy do domu i nie zostaje po godzinach. Ma dużo wolnego czasu, który wykorzystuje na rozwijanie swoich pasji i pielęgnowanie życia rodzinnego? - brzmi jak scena z mocno wyidealizowanej filmowej rzeczywistości? Nic dziwnego, skoro co dziesiąty Polak boryka się z obsesyjną potrzebą pracy i wydaje się nie mieć pojęcia o istnieniu czegoś takiego, jak work ? life balance.




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Jak polski e-commerce może pozyskać zagranicznych klientów?
Europejczycy na wirtualne zakupy coraz częściej wybierają się poza granice swojego kraju. Chętniej zaglądają też do Polski. Skoro statystyczny obywatel Unii Europejskiej wydaje na zakupy w internecie 1234 euro, a Polak nie więcej niż 465 euro, jest się o kogo bić. Co polski e-sklep powinien zrobić, aby pozyskać zagranicznych klientów?


Apteki internetowe: kto je odwiedza?
Gemius postanowił sprawdzić, jakim zainteresowaniem internautów cieszyły się e-apteki w styczniu 2015 roku. Okazuje się, że wśród osób wchodzących na strony internetowe aptek jest zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn. W podziale na wiek dominują osoby 45+, z kolei jeśli chodzi o miejsce zamieszkania ? osoby z miast liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.


Provident ryczałtuje opłaty za usługi dodatkowe
Koszty, które pożyczkobiorca ponosi w związku z udzieleniem i spłatą zobowiązania powinny być adekwatne do wartości tych usług - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy okazji zakończenia postępowania dotyczącego działalności spółki Provident.


Co i gdzie jedzą Polacy?
Polacy coraz chętniej korzystają z oferty lokali gastronomicznych. Obecnie zjedzenie obiadu w restauracji nie wymaga już specjalnego święta, jest raczej okazją do spotkania ze znajomymi i miłego spędzenia czasu. Nie jesteśmy jednak rozrzutni ? stawiamy co prawda na jakość dań, ale nie chcemy wydawać na posiłek więcej niż 25 zł. Jaką kuchnię i jakie dania najczęściej wybieramy?


Branża modowa: wydatki na reklamę w 2014 r.
Branża modowa w 2014 r. wydała na reklamę ponad 187 milionów złotych ? w podziale na kategorie zdecydowanie dominuje sektor odzieżowy, z kolei na miejsce promocji najchętniej wybierane są magazyny dla kobiet ? wynika z analizy domu mediowego Codemedia.


Kluby fitness w coraz lepszej kondycji
Kluby fitness w Europie mają już ponad 50 mln członków, a ich popularność nieustannie rośnie. Rekordzistami są Niemcy, ale i Polacy coraz chetniej korzystają z tego typu usług. Z oferty 2,5 tys. istniejących pod koniec 2014 r. w naszym kraju klubów fitness korzystało 2,73 mln Polaków ? wynika z drugiej edycji raportu ?The European Health & Fitness Market 2015?, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte z organizacją EuropeActive.


Polski rynek pracy oczami studentów
Co czwarty polski student uważa, że najlepszym miejscem pracy jest zagraniczna korporacja. Dla 59 procent godne zarobki na początku kariery to 2000-3000 złotych brutto. Aż 2/3 polskich żaków nie chciałoby być zatrudnionych w oparciu o umowę śmieciową, ponieważ od pracodawcy oczekują zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. To niektóre z wniosków wypływających z ankiety, którą w środowisku studenckim przeprowadził Magazyn Akademicki ?Koncept?.


Ustawa o ofercie publicznej do zmiany. Co sądzi BCC?
Zgodnie z założeniami proponowana nowelizacja wynika z potrzeby wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/50/UE z 22 października 2013 r. zmieniającą dyrektywę 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach, których papiery wartościowe dopuszczane są do obrotu na rynku regulowanym, dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych oraz dyrektywę Komisji 2007/14/WE ustanawiającą szczegółowe zasady wdrożenia niektórych przepisów dyrektywy 2004/109/WE1.


PGNiG wprowadza znaczne rabaty dla odbiorców hurtowych gazu
Od maja strategiczni klienci Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa będą mogli liczyć na duże rabaty za dostarczany im przez gazowy koncern surowiec. Program ?Uwolnienie Cen? to reakcja spółki na działania konkurencji i liberalizowanie się rynku obrotu gazem ziemnym.


GUS: produkcja w marcu mocno w górę. Więcej kupujemy
W marcu 2015 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,8 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł zaś rok do roku 3 procent. Budownictwo w relacji rocznej odnotowało wzrost w wysokości 2,9 proc.


Deficyt polskich finansów publicznych coraz mniejszy
W 2014 r. deficyt finansów publicznych został zredukowany o 0,8 pkt. proc., do 3,2 procent PKB - informuje Ministerstwo Finansów. Ponieważ spadek nastąpił dużo poniżej rekomendowanego przez UE poziomu 3,9 procent PKB, to Polska wystąpiła o zdjęcie z naszego kraju procedury nadmiernego deficytu.


Rejestracja REGON I 2015
W styczniu 2015 r. powstało 25 578 nowych mikrofirm, czyli najwięcej od lipca 2014 r. Ale jednocześnie z rejestru Regon zniknęło 29 012 jednoosobowych działalności gospodarczych. Ogólna liczba przedsiębiorców prowadzących mikrofirmy przekracza 2 957 tys. ? wynika z analizy Tax Care.


Park technologiczny YouNick powiększa się o nowy biurowiec
Nowy biurowiec należący do parku technologicznego YouNick w Poznaniu już w czerwcu przyjmie pierwszych nabywców. Budynek oferuje 4,8 tys. m2 łącznej powierzchni, w tym specjalnie zaaranżowaną powierzchnię dla startupów, centrum konferencyjne, przestrzeń rekreacyjną (strefy chill i salki spotkań) oraz restaurację. Oprócz tego najemcy mogą liczyć na wspierający rozwój pracowników program HumaNick.


Polski biznes: kosztowny brak zaufania. Przedsiębiorca przedsiębiorcy wilkiem
Niemal połowa polskich firm rezygnuje z niektórych zleceń, bowiem nie ma zaufania do ewentualnych kontrahentów. Z drugiej strony, niektóre firmy nie zyskują klientów, bowiem są traktowane przez nich jako "niesprawdzone", a więc niewiarygodne. Brak zaufania w obrocie pomiędzy przedsiębiorcami przekłada się na konkretne utracone korzyści. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej oraz Program Rzetelna Firma szacują je na 281 miliardów złotych rocznie, czyli równowartość 13 procent polskiego PKB.




PODATKI

Wpłaty na IKZE zmniejszają podatek dochodowy w rocznym PIT
Osoby fizyczne, które ukończyły 16 lat, mogą dodatkowo oszczędzać na emeryturę, dzięki dokonywanym wpłatom na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, potocznie zwanego IKZE. W celu popularyzacji tej formy zabezpieczenia swojej przyszłej emerytury, ustawodawca wprowadził dla oszczędzających w ten sposób ulgę w podatku dochodowym.


Opiekunka do dziecka rozlicza się na PIT-36
Nianie, które podpisywały w 2014 r. umowy uaktywniające, czyli umowy o świadczenie usług z rodzicami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, muszą rozliczyć się z fiskusem na deklaracji PIT-36 - przypomina Tax Care w ramach cyklu PIT Last Minute. Opiekunki nie otrzymają od rodziców informacji PIT-11, powinny za to poprosić ich o ZUS RCA.


Sprzedaż ziemi rolnej z podatkiem dochodowym?
Aby zbywany grunt rolny mógł korzystać ze zwolnienia z podatku, musi stanowić gospodarstwo rolne albo część takiego gospodarstwa oraz w wyniku transakcji sprzedaży nie może utracić charakteru rolnego. Jeżeli zatem dany grunt nie wchodzi w skład gospodarstwa, jego sprzedaż nie korzysta ze zwolnienia z podatku - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 09.04.2015 r. nr IBPBII/2/4511-51/15/MZM.




NIERUCHOMOŚCI

Activ Investment buduje przy Banacha w Krakowie
Już wkrótce rozpoczną się prace przy realizacji najnowszej, krakowskiej inwestycji Activ Investment. Tym razem za lokalizację obrano okolice Górki Narodowej. Trzy nowe budynki mieszkalne, które powstaną przy ulicy Banacha, dostarczą na krakowski rynek 230 mieszkań o zróżnicowanych powierzchniach.


NIK: starsze budynki komunalne popadają w ruinę
Stan techniczny najstarszych budynków komunalnych ciągle się pogarsza, powodując zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Brak środków na remonty i modernizację sprawia, że gminy często wykonują remonty budynków jedynie w minimalnym zakresie.




MOTORYZACJA

Renault Megane III przykuwa uwagę
Renault Megane III, mimo że jest już rynkowym dinozaurem, potrafi jeszcze przykuć oko swoim atrakcyjnym wyglądem. W połączeniu ze 130 konnym silnikiem i zautomatyzowaną skrzynią biegów EDC oraz ze świetnie grającym zestawem audio od BOSE wydaje się być świetną propozycją dla młodych osób.


Coraz częściej rozmawiamy przez komórki za kierownicą
W 2014 roku za używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu ukarano ponad 120 tysięcy kierowców, o prawie 4 razy więcej niż w roku 2012 - wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Problem używania przez kierowców telefonów komórkowych narasta.


Motor Show Poznań 2015 cz.2
Drugą część wędrówki po poznańskiej ekspozycji zaczynamy na stoisku BMW. Koncern z Bawarii postawił na siłę i innowacje. Siła, to grubo ponad 500-konne BMW X5 M i BMW X6 M, a także M3, M4 Coupe i BMW M4 Cabrio oraz BMW M6 Coupe, Cabrio, Gran Coupe. Niejako z drugie strony, nieco przetechnologizowane, by nie rzec kosmiczne, elektryczny BMW i3 i hybrydowy sportowiec, czyli BMW i8.




KOMENTARZE FINANSOWE

Indeksy europejskie rosną
Początek dzisiejszej sesji przynosi kontynuację odbicia po słabej ostatniej sesji z zeszłego tygodnia. Świetne nastroje z Azji przekładają się na europejskich inwestorów i najważniejsze indeksy rosną już w tempie blisko 1%. W przypadku DAXa możliwa jest nawet 2 z przodu. Potrzebny będzie jedynie pozytywny odczyt indeksu ZEW.


EUR/USD - przełamane wsparcie w rejonie 1.0720 USD
EUR/USD - W poniedziałek doszło do spadków. Dzienne minimum wypadło na poziomie 1.0715 USD. Po godzinie 14-tej nastąpiło odbicie do 1.0770 USD. Zamknięcie nisko po 1.0739 USD. Dziś rano kurs spadł poniżej wsparcia na poziomie 1.0720 USD. Lokalne dno wypadło na poziomie 1.0670 USD, obecnie euro jest notowane blisko dna.


Na ile ZEW może pomóc EUR?
Kalendarz ubogi w pierwszorzędne publikacje ma swoją kontynuację we wtorek, jak na razie przynosząc ograniczoną zmienność na rynku USD, EUR, GBP i JPY. Więcej ożywienia widać po AUD w reakcji na wczorajsze wystąpienie szefa banku centralnego i dzisiejszą publikację protokołu z ostatniego posiedzenia RBA.


S&P500 - możliwy nieudany atak na opór w rejonie 2106 pkt
POLSKA (WIG20) - Po piątkowej przecenie, w poniedziałek doszło do dużego wzrostu. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 2510 pkt. Po godzinie 15-tej rozpoczęła się realizacja zysków w postaci płytkiej konsolidacji. Zamknięcie wypadło blisko szczytu na poziomie 2505 pkt, (kontrakty zamknęły się na poziomie 2485 pkt).


GPW: indeksy poszły w górę
Nieczęsto zdarza się tak bezpośrednia i adekwatna reakcja naszych inwestorów na dane z rodzimej gospodarki, jak obserwowana w poniedziałek. W jej wykreowaniu pomogła bykom wcześniejsza poprawa nastrojów na głównych giełdach europejskich, ale warszawskie indeksy poszły w górę dopiero po publikacji zaskakująco dobrych informacji o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Dziś wypadałoby tę tendencję podtrzymać.




EDUKACJA

» POLECAMY KONFERENCJE

2015-06-16 : Wartość Informacji w Biznesie
Organizator : Puls Biznesu - Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o
2015-05-06 : VII Ogólnopolski Kongres Prawa Bankowego i Rynku Kapitałowego
Organizator : Koło Naukowe Prawa Bankowego
2015-05-06 : IX Kongres Business Intelligence
Organizator : Puls Biznesu - Bonnier Business (Polska) Sp. z o.o
2015-05-05 : Ecommerce Day Poland 2015
Organizator : Shoplo Sp. z o.o.
2015-04-25 : Międzynarodowa Konferencja dla krajów z regionu EMEA
Organizator : Baker Tilly
2015-04-23 : Kongres Profesjonalistów Public Relations 2015
Organizator : Kongres Public Relations
2015-04-23 : Zarządzanie Ryzykiem IT i Bezpieczeństwo Informacji
Organizator : Business 2day Group
2015-04-22 : Project Management - Skuteczne Zarządzanie Biznesem
Organizator : EventLabs Sp. z o.o.
2015-04-21 : "OTWARCI NA SKANDYNAWIĘ" - Kooperacja Firm z województwa warmińsko-mazurskiego z Kontrahentami z Północnej Europy.
Organizator : Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

» POLECAMY SZKOLENIA

2015-04-23 : GOOGLE DAY - co każdy e-marketer powinien wiedzieć o narzędziach google?
Organizator : Centrum Promocji Informatyki Sp. z o.o.




Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright (c) Kasat Sp. z o.o.

Szanujemy Twoją prywatność. Ten list dostałeś ponieważ samodzielnie zapisałeś się na listę subskrypcyjną. 

(....)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz